понедельник, 4 марта 2019 г.

Урок з математики у 1 класі на тему: "Віднімаємо числа 6, 7, 8, 9."

Мета: формувати в учнів обчислювальні навички; вміння розв’язувати прості задачі.
Дидактична задача: актуалізувати знання складу чисел і вміння подавати число у вигляді суми двох доданків; вчити складати короткий запис до задачі, вчити розв’язувати задачі; ознайомити із коротким записом задач на знаходження невідомого доданка.
Розвивальна задача: розвивати в учнів логічне мислення під час відновлення знаків арифметичних дій, шляхом виконання завдань з логічним навантаженням.
Хід уроку
І. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
Сьогодні ми готуємося до вивчення віднімання чисел 6, 7, 8, 9; опануємо складові цього прийому обчислення. Тому потрібно бути уважним на уроці.
ІІ. Актуалізація опорних знань і способів дії
1. Усне опитування.
Як називаються числа при додаванні?
Чи може сума дорівнювати одному з доданків? У якому випадку?
Як зміниться сума чисел 6 і 4, якщо перший доданок збільшити на 4? Зменшити на 4?
Як знайти невідомий доданок?
Як називаються числа при відніманні?
Яке число зазвичай найбільше при відніманні? Якою арифметичною дією знаходимо більше число? зменшуване? з чого складається зменшуване?
Що можна сказати про від’ємник відносно зменшуваного? Якою арифметичною дією знаходимо менше число? від’ємник?
Чи може різниця дорівнювати зменшуваному? У якому випадку?
Чи може різниця дорівнювати нулю? У якому випадку?
Сформулюйте переставний закон додавання. У якому випадку обчислення ми його застосовуємо?
Як дізнатися, на скільки одне число більше чи менше за інше число?
З чого складається задача? Складіть задачу з числами 5 і 4. Про що в ній розповідається?
Якщо в задачі є слово всього, то як його позначити в короткому записі?
Якщо в задачі запитується на скільки більше або на скільки менше, то як це позначити в короткому записі?

Знайдіть невідомі числа.



2. Гра Кмітливчики (обчислення виразів з допомогою лего Шість цеглинок)
3. Актуалізація вміння подавати число у вигляді суми двох доданків
- Завдання №1 (робочий зошит). Виконується самостійно.

- Завдання № 1 (підручник). Виконується з коментованим письмом.






Актуалізація розуміння взаємозв’язку додавання і віднімання.
Для колективної роботи.

- Що залишиться , якщо від суми двох чисел відняти один доданок? Знайдіть значення виразів.
1. Робота в парах. Складання виразів на магнітних дошках:
- на додавання;
- на віднімання.
2.  Дослідження “Як зміниться різниця чисел 5 і 3, якщо зменшуване збільшити на 4?” (різниця збільшиться на 4). Навести приклади.
ІІІ. Формування нових знань і способів дії
Ознайомлення з поняттям «сума зручних доданків» і окремими діями прийому віднімання чисел на основі взаємозв’язку додавання і віднімання
1.     Ви помітили, що дуже легко віднімати від суми двох чисел один із доданків.
Зіставте вирази в кожному стовпчику. Що в них спільного? Чим вони відрізняються? Обчисліть значення першого виразу. Чи допоможе цей результат обчислити значення другого виразу?
6+4 –6                                                     4+5 –4
    10–6                                                         9–4
Дійсно, значення першого виразу допоможе обчислити значення другого, тому що значення суми в першому виразі дорівнює зменшуваному в другому виразі. Отже, якщо зменшуване замінити сумою двох чисел, одне з яких дорівнює від’ємнику, то можна дуже легко обчислити значення різниці. Але замінювати зменшуване треба не аби якою сумою, а сумою зручних доданків!
2.     Завдання №2 ( підручник). Виконується з коментарем.
Це завдання є синтезом попередніх: подання числа у вигляді суми двох чисел, одне з яких відоме; віднімання числа від суми двох чисел, - тому його виконання не викликає утруднень. Учні коментують кроки розв’язування і обчислюють результат.
(Зменшуване 9, від’ємник 6, тому зменшуване 9 подаємо у вигляді суми двох зручних доданків, один із яких – 6, тобто 3 і 6. Якщо від суми чисел 3 і 6 відняти другий доданок 6, то залишиться перший доданок 3…)
3.     Завдання №2 (робочий зошит). Виконується з коментарем

(Зменшуване 7, від’ємник 6, тому зменшуване 7 подаємо у вигляді суми двох зручних доданків, один із яких – 6, тобто 1 і 6. Якщо від суми чисел 1 і 6 відняти другий доданок 6, то залишиться перший доданок 1… )
ІV. Закріплення вивченого. Формування вмінь і навичок
1. Закріплення поняття короткого запису задачі. Завдання № 4 (підручник). Це завдання — на вибір короткого запису до задачі.
Про що йдеться в задачі? Які  в ній ключові слова?  (У задачі розповідається про квіти: маки і ромашки.  Тому маки і ромашки – це ключові слова.) Відшукайте ці слова в тексті задачі. Чи відомо, скільки маків? ромашок? Як це має бути відображено в короткому записі. (Ключові слова маки і ромашки мають бути записані стовпчиком і поряд з ними повинні бути записані числові дані. Це є в обох поданих коротких записах.) Яке запитання задачі? Як позначають у короткому записі запитання на скільки більше або на скільки менше? Як записати в короткому записі, що це число є невідомим? Отже, слід обирати короткий запис справа. 
Яким мало би бути запитання задачі, щоб їй відповідав короткий запис зліва? Якою дужкою позначено запитання? Що позначає ця дужка? (Скільки всього маків і ромашок?.) Складіть задачу з таким запитанням.
Фізкультхвилинка
Формування вмінь розв’язувати задачі
2. Завдання №3 (робочий зошит). Подану задачу учні розвязують під керівництвом учителя.
Перекажіть умову задачі. Повторіть запитання. Про кого йдеться в задачі? Сашко і Тарас – це ключові слова.
Обведіть у кружок числові дані задачі. Назвіть числові дані. Яке число є шуканим?
Чи знаємо ми, скільки олівців заструмив Сашко? Запишіть це число у «віконечко». А скільки Тарас? Запишіть це число у «віконце». Що потрібно дізнатися? Зверніть увагу: замість відповідного числа стоїть знак питання!
Ми одержали короткий запис задачі. За коротким записом поясніть, що позначає число 7; число 4. Яке запитання задачі?
Розв’яжіть задачу, міркуючи за пам’яткою «Працюю над задачею».
3. Робота в групах. Гра Листоноші
4. Розвиток логічного мислення.
      У кошику лежать 2 яблука та 6 груш. Не дивлячись, Іван бере із кошика 4 фрукти. Поміркуй, які це можуть бути фрукти?
[Відповідь: 1 яблуко і 3 груші; 2 яблука і 2 груші; 4 груші.]
V. Підсумок уроку та рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів
Що нове ми дізналися на уроці? Як ви розумієте поняття сума зручних доданків? На що слід орієнтуватися при відніманні, замінюючи зменшене сумою зручних доданків? Що ви повторили? Що закріпили? Які вміння вдосконалили?















Свято книги у 1 класі


Мета: залучити дітей до активного самостійного читання, виховувати шанобливе ставлення до книги, прищеплювати знання та вміння бережливого поводження з нею, розвивати спостережливість, увагу, память, логічне мислення, виховувати згуртованість, вміння поважати.

Хід свята
Учитель-учні
         Треба всім нам привітатись:
-         Добрий день!
Дружно, весело сказати:
-         Добрий день!
Вліво, вправо, поверніться:
-         Добрий день!
Одне одному всміхніться:
Добрий, добрий, добрий день!
-         Дорогі діти, гості! В нас сьогодні Свято Книги, яке започаткував В.О.Сухомлинський.
Дорогі всі друзі наші!
В нас сьогодні книжки свято!
Разом будем відзначати,
Книгу-друга шанувати.
         В кожнім домі, в кожній хаті –
         У містах і на селі –
         Хто навчився вже читати,
         Має книжку на столі.
Учитель:
-         Дорогі діти! Ми вирушаємо в подорож у найкращу з країн – країну Мудрої Книги. Чим більше і краще ви будете читати, тим більше ви будете знати про таємниці природи, про життя людей.
-         Насамперед оберімо вид транспорту.
-         На чому поїдемо? Потягом?
-         Без чого не можна їхати?
-         Правильно, без квитків!
(Квитками є картки, на яких надруковані слова книга)
-         Для того, щоб купити квиток, необхідно переглянути відеопрезентацію Історія виникнення книги.
Учитель:
-         Вчиться діти, мудра книжка
Скаже вам чогось багато.
З того, що колись другими
І посіяно, й пожато.
-         Ви переглянули відео. Чи запамятали як виникла книжка?
-         Якою вона була?
-         Скільки часу витрачали, щоб написати книгу?
-         Зараз папір виготовляють з деревини, а книги друкують у книжкових видавництвах. Книгам присвячують пісні.
Звучить музика, зявляється Королева книг
-         Добрий день, мої маленькі друзі. Я дуже рада бачити вас. Я – королева книг. Я розповім вам про книжку.
Книжка – добрий мудрий друг,
Книжка знає все навкруг.
Про старі й нові країни,
Космос та морські глибини,
Хто нам написав Кобзар,
І який де правив цар,
З чого зроблено намисто,
Чим славетне наше місто…
Все про звичаї народу,
Як зібрать урожай з городу,
Вперше хто знімав кіно.
Де, коли зявилось скло.
Хто відкрив яку країну,
І про Неньку Україну,
Хто прославився в віках,
Де живе тварина й птах
Усе, чим ви цікавитесь,
Ви знайдете у книжках.
-         Чи хочете стати читачами мого королівства? Допоможіть мені прочитати лист. (Лист від Нечитайла)
Учитель:
-         Шановна Королево! Не бійтеся, що наші діти скривдять ваші підручники. Адже книжка пройшла дуже довгий шлях не для того, щоб її різали і рвали. Хоча … бували випадки… Один такий памятаю.
Інсценівка Брудна книжка
(чути стукіт)
         Ой-ой-ой!
         Не маю сили! Ви на мене наступили!
Учень: Що це тут валяється?
Ведуча: Книжка, виявляється!
-         Я подерта, я потерта,
Кутики загнуті, сторінки помяті,
Люди скажуть: Ой, чи я ти!
Як тепер тебе читати?
Скільки ми читали книг,
А не бачили таких.
-         Я терпіть не маю сили.
От податися в світ блукати,
Долі кращої шукати.
Учень: Хто ж господар твій?
Книжка: Андрій!
Учень: З нашого класу?
Книжка: Я сама не знаю?
Учень: Не сумуй, книго. Ми зараз лікаря покличемо і тебе бідненьку полікуємо. Лікарю! Лікарю!
Інсценівка  про книжку: Книжка скаржилась Маряні…
Книжка скаржилась Маряні:
-         Я у тебе не в пошані.
Звідкіля це на мені
Плями сині та масні?
Подивися, от сторінка:
Намальована хатинка,
Під хатинкою – маля,
І написано: Це я!
А за дві сторінки далі –
Різні звірі небувалі:
Сині жовті та рябі,
Що й не снилися тобі.
Люди кажуть: – Ой, чи я ти!?
Як тебе тепер читати?
Скільки ми читали книг,
А не бачили таких.
Звучить пісня про книгу Книжка й Мишка
-         Діти, не ображайте книги. Послухайте і запамятайте звернення книжки.
Я – Книга, товариш твій,
Користуватись мною вмій.
Я чиста, гарна і приємна,
То ж, друже, будь зі мною чемний.
Погані звички забувай,
Мене не рви, не ображай.
І пальці, прошу, ти не слинь,
Коли гортаєш сторінки.
Я, друже, твій надійний друг,
Та тільки для чистеньких рук.
Відео Правила користування книгою
Учитель:
-         Є народна мудрість Книга – ключ до знань. Для того, щоб багато знати, треба багато читати.
-         Леся зранку до сніданку,
Ще і сну не прожене,
А про мишку-побіганку
Просить прочитать мене.
-         Лесю, каже їй Орися, –
Ти сама читати вчися!
Леся сердиться й мовчить:
-         Я ж не вивчила ще мови!
Та і як читати маю,
Коли літер я не знаю?
-         Чому я весела?
Бо мама хвалила:
Я в хаті прибрала
І посуд помила.
Чому я весела?
Хвалив мене тато:
Що вмію лічити,
Що вмію читати.

-         Ось так по різному ставляться до читання діти. Хочу дати вам пораду: читайте, не поспішаючи. Людина, що читає швидко, не задумуючись над змістом прочитаного, подібна до мандрівника, який знайомиться з країною з вікна вагона.
-         А що було б тоді, коли б не могли читати ми? (відповіді дітей)
-         Дружіть зі своїми книжками, бережіть їх.
Перегляд мультфільму Грицькові книжки
Ти можеш із другом своїм посваритись
І навіть образившись, тиждень мовчать.
А книжка не сердиться, книжка не злиться,
Вона лиш добру тебе буде навчать.
         І сонце ясніше засвітить для тебе,
         І небо засяє таке голубе!
         Тобі подружиться з книжкою треба –
         І книжка ніколи не зрадить тебе.
Загадки від дітей
1.     Старенька бабуся – жила,
Гостинці до неї онука несла.
Хто дівчину цю по дорозі зустрів?
Як ця казка зветься? Хто б відповів? (Червона Шапочка)
2.     На городі виростала, сили набирала,
Непомітно, дуже швидко, великою стала. (Ріпка)
3.     Хто моторчик свій заводить?
З даху в гості хто приходить?
І на свято він дібрався – скажем дружно:
Здрастуй… (Карлсон)
4.     Ой набридло на віконці все на сонечку сидіть.
Я візьму і покочуся, щоб побачити весь світ. (Колобок)
5.     Всіх він любить незрадливо, хто б до нього не ходив.
Здогадались? Це наш Гена,
Це наш Гена – … (Крокодил)
6.     Маленьке, сіреньке, біди наробило:
Щось біле, кругленьке хвостиком розбило.
Сумує і плаче бабуся, дідусь витирає сльозу,
А курочка кудкудаче:
Я вам золоте яєчко знесу. (Курочка Ряба)
7.     Вється річка невеличка, хлопчик у човні сидить.
З берега матуся кличе, щоб обідом пригостить.
І вгадать цього героя справа зовсім нескладна.
Казка ця усім відома.
Про кого, дітки, вона? (Про Івасика-Телесика)
8.     Дівчина, хоч і кривенька, роботяща, моторненька,
Як гніздо її спалили, то з качками полетіла.
Всі ви знаєте цю казку, тож назвіть її будь ласка! (Кривенька качечка)
9.     Ця хатинка, така мила, всіх у себе приютила:
Мишку, зайчика, лисичку, вовка, жабку невеличку.
І кабанчика-іклана, і ведмедя-великана.
Ця хатинка невеличка зветься просто – … (Рукавичка)
Учитель:
-                            Є тихий і чарівний дім,
Багато книг живе у нім.
Туди щодня біжать малята,
Щоб взяти книжку й почитати
Про Попелюшку і про Шрека,
А зветься дім…(бібліотека).
Виступ бібліотекаря. Пісня про бібліотеку.
Конкурси
І. Конкурс Привітання команд
Команда Читайлики
Ми команда дуже сильна, знаєм все про книгу ми.
Перемогу в боротьбі завоюєм лиш собі.
Команда Всезнайки
Ми команда ще сильніша, книга для нас найсвятіша.
Проти вас ми будем грати, постараймось обіграти.
Бібліотекар:
Ви прийшли сюди сьогодні, щоб вести запеклий бій.
Тільки ні, не кулаками, а в веселій дружній грі.
ІІ. Конкурс Віднови прислівя про книгу
1.     Книга вчить…                               як на світі жить.
2.     Хто багато читає…                       той багато знає.
3.     Мудрим ніхто не вродився…      а навчився.
4.     Розум без книги…                        як птах без крил.
5.     Книга – не пряник…                    а дітей до себе манить.
               ІІІ.  Конкурс Відгадай  казку за кількома словами
1.     Город, баба, гичка, собака. (Ріпка)
2.     Квітка, фея, жаба, жук. (Дюймовочка)
3.     Вовк, бабуся, дівчинка, пиріжки. (Червона Шапочка)
4.     Дід, баба, качечка, гніздечко. (Кривенька качечка)
5.     Троянди, сани, сніг, олень, дівчинка, хлопчик. (Снігова Королева)
6.     Поле, ліс, кругленький, котивсь. (Колобок)
7.     Цар, три сини, стріла. (Царівна-жаба)
ІV. Конкурс Історія виникнення книги
1.     У стародавньому Єгипті книги виготовляли з … (папірусу)
2.     Першу бібліотеку в Київській Русі було засновано за часів князювання … (Ярослава Мудрого)
3.     Перші друкарі книг… (Іван Федоров та Петро Мстиславець)
Учитель:
-         Сьогодні на наше свято надійшло багато телеграм. Ці телеграми прислали казкові герої, які в казках співають. Сподіваюся, що разом з вами ми допоможемо дізнатися, від кого ці телеграми. Продовжіть:
-         Гуси, гуси, гусенята
Візьміть мене на крилята
Та несіть до батечка.
А в батечка їсти й пити,
І хороше походити. (Івасик-Телесик)
Мій котику, мій братику!
Несе мене лиска
За кленові ліси, за круті гори,
За бистрі води. Порятуй мене! (Котик і півник)
         Я…за три копи куплена, півбока луплена.
         Тупу-тупу ногами, сколю тебе рогами,
         Ніжками затопчу, хвостиком замету.
Тут тобі й смерть. (Коза-Дереза)
Не полечу я з вами,
Як була я на лужку, виломила ніжку.
А ви полинули, мене покинули. (Кривенька качечка)
         Я по коробу метений, я на яйцях спечений.
Я від баби втік, я від діда втік,
І від тебе втечу. (Колобок)
Зроби мені, татку,
Золотий човник та срібне весельце,
Буду я рибку ловити і вас на старості годувати.
(Івасик-Телесик)
Рефлексія
-         Що найбільше сподобалось на святі?
-         Що візьмете із собою у життя?
-         Що нового дізнались?
-         Що відчуваєте? Чого вам бракувало? Чим пишаєтеся?
-         Читайте! Відвідуйте бібліотеку,
Адже книги – джерело мудрості.