вторник, 22 января 2019 г.

Урок у 4 класі на тему "Як знайти друга"


Мета: вчити дітей будувати дружні стосунки, цінувати своїх друзів, знайомитися з новими друзями. Розвивати вміння обирати друзів, знаходити спільні інтереси з іншими людьми, розповісти про позитивний вплив  дружби та негативний вплив образливих слів на здоров’я людини. Формувати навички культури спілкування, комунікативні вміння. Вчити цінувати дружбу та заохочувати бути справжнім другом.
Обладнання та матеріали: комп’ютер, надруковані тексти, кольорові олівці, аркуші паперу, мікрофон.

Хід уроку
1.Організація учнів до уроку (пригадаймо девіз нашого класу)
                            Ми веселі і слухняні,
                            Ми розумні і старанні.
                            Двійки й сварки не для нас,
                            Ти – найкращий в школі клас.
         І почнемо ми свій урок з посмішки. Посміхніться, зніміть посмішку зі свого обличчя та киньте своєму сусідові, спіймайте посмішу і прикрасьте нею своє  обличчя.
      2.Актуалізація опорних знань учнів
         Часто ви чуєте вдома чи у школі: Діти, потрібно дружити, бути дружними, дружно гратися, дружно жити.
         Що ж потрібно зробити, щоб стати комусь другом? (турбуватися про друга, намагатися зробити щось хороше, не сваритися, підтримувати у скрутну хвилину.)
         І так тема нашого уроку « Як знайти друга».
         Що ж таке дружба? (робота в парах «Знайомство». Тренінг навичок представлення друзів)
         Пригадайте свій перший день у школі, коли ви ще не знали один одного, але згодом всі перезнайомились, подружились. Дехто знайомиться з іншими людьми легко і невимушено, а для інших -це справжнє випробування.
         Якщо це ваша проблема, не сумуйте, адже вмінню знайомитись можна навчитися. Наприклад, у незнайомій компанії вас може відрекомендувати хтось із дорослих або ваш друг. Ви теж маєте навчитися знайомити людей».
         Об’єднайтесь у пари за допомогою карток фруктів (дві сливи, два яблука…).
         Пари мають коротко представити один одного. Наприклад: «Знайомтесь, це мій друг, Андрій. У нього є кумедний песик».
      3.Рольова гра «Будьмо знайомі»
Запитання для обговорення:
         В яких випадках потрібно представляти друзів?
Підсумовуємо: «Уміння представляти друзів допоможе їм комфортніше почуватися у незнайомій компанії».
      4.Мозковий штурм (мікрофон)
- Що ти цінуєш у друзях? (турботу, вірність, безкорисливість)
- Що може зашкодити дружбі? (плітки, заздрощі. ревнощі)
- У своєму другові я ціную…
- Мій друг вміє…
- Для свого друга я готовий…
       5.Робота над прислів’ями (домашнє завдання)
«Як гукнеш, так і відгукнеться»
«Дружба-це дорогоцінний камінь, який важко знайти, але легко втратити»
«Щоб знайти друзів,намагайтеся самі бути хорошими друзями»
         Щоб з цих прислів’їв ви б взяли для себе як запоруку гарної дружби?
      6. Руханка
Я вам зачитаю твердження, якщо згодні з ним, то плесніть у долоні, якщо ні – ту-
потніть ногами.
• Справжній друг – це той, хто ніколи не обманює свого друга.
• Справжній друг – це той, хто нікому не розповість про секрети свого друга.
• Справжній друг радіє, коли товариш отримав погану оцінку.
• Справжній друг – завжди намагається захистити від образ.
• Справжній друг насміхається, коли в його товариша щось не виходить.
• Справжній друг – це той, хто не шкодує для друга нічого з того, що має.
         «Молодці! Ви добре знаєте,що означає бути справжнім другом».
      7.Перегляд та обговорення мультфільмів
         До вашої уваги пропоную переглянути мультфільм «Ріпка»
      Відео «Ріпка»
Запитання для обговорення:
• Хто посадив ріпку?
• Хто допомагав її витягнути?
• Що було головною умовою успіху?
• Чи трапляються подібні ситуації у нашому класі? Наведіть приклади таких
ситуацій.
• Як ви розумієте вислів: «Один за всіхі всі за одного»?
         Відео «Лебідь, Щука і Рак»
Перегляньте відео «Лебідь, Щука і Рак» (1:30 хв)
Запитання для обговорення:
- Що хотіли зробити Лебідь, Щука і Рак?
- Куди кожен з них тягнув віз?
- Чи трапляються подібні ситуації у нашому класі?
- Як їх ліпше вирішувати: кричати, сперечатися, наполягати на своєму чи ра-
дитися, домовлятися і діяти разом?
        Проблемне питання: що сприяє і заважає дружбі?
      8.Робота у команді
         Об’єднайтесь у три групи (художники, письменники, юристи), розрахувавшись  за кольорами світлофора: зелений, жовтий, червоний
група 1 — Художники
група 2 — письменники
група 3 — юристи
Група 1 – Художники
Створіть емблему дружнього класу
Група 2 – Письменники
Придумайте гасло класу
Група 3 – Юристи
Складіть правила класу:
- Як ви гадаєте, яких правил вам буде дотримуватися легше?
- А яких правил дотримуватися складніше?
- За короткий час нам вдалося створити чудовий плакат. Як ви гадаєте,
чому?
       Підсумуйте: «Коли всі дружно працюють, результат набагато кращий».
       8.Руханка «Усі – дехто – один – ніхто»
(розім'ятися, потренувати увагу)
- Встаньте ті, в кого карі очі». (Учні з карими очима мають встати,а потім знову сісти на місце.)
- Встаньте ті, хто вранці прокинувся у доброму настрої;
- Встаньте ті, в кого є друзі;
- Встаньте ті, хто любить кавун
- Встаньте ті, хто йде до школи з однокласниками
- Встаньте ті, хто полюбляє мультики
- Встаньте ті, хто бачив кенгуру
- Встаньте ті, хто говорить китайською тощо.
       9.Вправа «Міст дружби»
На дошці плакат «Міст дружби», на якому всі правила закриті папери.
Учні зачитують правила, а вчитель відкриває на плакаті закриті правила.
         Придумайте правило дружби, яке записується на вільній дощечці.
Запитання для обговорення:
- Що станеться, якщо прибрати одну дощечку з нашого містка?
- А що станеться, якщо прибрати дві дощечки?
- А якщо всю середину містка?
Підсумуйте: «Щоб мати гарних друзів, треба самому вчитися бути хорошим другом».
А зараз заспіваймо пісню «Справжній друг» (Діти сідають в коло)
       10.Підсумок уроку:
       Ви сьогодні були справжніми друзями. Гадаю, що цей урок пішов вам на користь.
       Візьміться за руки і скажіть: «Ми дружній клас, ми – молодці!»










Урок-тренінг у 4 класі "Правила дорожнього руху"

Мета. Поглибити знання учнів про правила пішохідного руху, світлофори та їх призначення; вчити розпізнавати сигнали регулювальника, практично визначати безпечні місця переходу вулиці на шляху додому; розвивати вміння орієнтуватися на вулицях міста (села); виховувати культуру поведінки на вулиці.
Навчальні завдання
Наприкінці тренінгу учні повинні:
-   знати правила безпечного переходу проїзної частини дороги у місті, в селі;
Обладнання та матеріали
- олівці,  фломастери, маркери;
- ватман;
- карта України;
- стікери.
Що підготувати заздалегідь:
- таблиці та малюнки з правилами безпеки руху;
- макет валізи, автобуса;
- квитки з малюнками людини, велосипеда на  зворотньому боці;
- малюнки речей, які можна взяти в подорож (фотоапарат, вода, речі особистої гігієни тощо.)
- малюнок  «Автобуса знань» (плакат);
- малюнки дорожніх знаків:  «Доріжка для пішоходів», «Доріжка для - велосипедистів»,  «Місце зупинки автобуса».
Домашнє завдання
Намалювати плакат «Сигнали регулювальника»
Орієнтовний план тренінгу
І. Вступна частина
Привітання
Знайомство
Правила роботи в групі
10 хв.
ІІ. Основна частина
Очікування «Автобус знань»
Вправа «Асоціативний кущ»
Робота з підручником
Мозковий штурм
Руханка «Ураган»
Робота в групах
Повідомлення вчителя
Вправа «Автобус знань»
25хв.
ІІІ. Заключна частина
Прикінцеве слово
Вправа «Прощання»
5 хв.

ХІД УРОКУ – ТРЕНІНГУ
      І. Вступна частина
Привітання
В місто вирушим всі разом,
Перешкоди всі пройдем,
А хто буде сумувати,
Із собою не візьмем.
      Сьогодні ми вирушимо до міста.  А щоб подорож була вдалою, потрібно прочитати тему  нашого уроку: Безпека дорожнього руху. Правила дорожнього руху для пішоходів.
      Знайомство. «Вільний мікрофон»
      Учні по черзі  називають своє ім’я та висловлюють власне ставлення до теми уроку.
      Після висловлювання учня всі діти кажуть: «Ти молодець!»
      Правила роботи групи
      Коли люди вирушають у подорож, вони готують собі валізу. Давайте подивимось на речі і подумаємо, що із запропонованого ви взяли б у дорогу. На звороті однієї з картинок напишіть правила роботи в групі та покладіть  її до валізи.
      Методичний коментар
      Учитель заздалегідь готує картинки потрібних речей у подорожі та макет валізи. Учні пишуть правила, складають  речі  до валізи
говорити коротко, по черзі;
- взаємоповага;
- правило піднятої руки;
- слухати і чути;
- бути активним;
- говорити тільки за темою і тільки від свого імені;
- не критикувати: кожен має право на власну думку.

ІІ. Основна частина
      Очікування«Автобус знань»
      Щоб дістатися до міста, нам потрібен транспорт. Ось він. У кожного з вас є стікер. Напишіть на ньому своє ім’я та приклейте до автобуса, завершивши речення: « Я чекаю від сьогоднішнього уроку…». А натомість ви отримаєте квиток. Наші очікування також відправляються у подорож, а ми докладемо усіх зусиль, щоб вони здійснилися.
      Методичний коментар
На зворотній стороні  квитка зображено людину, автобус, велосипед.
      Вправа „ Асоціативний кущ ”.
-  Що потрібно знати, щоб подорож виявилася вдалою та безпечною?
      3. Робота з підручником.
      Ну що ж,  шановні діти, займайте свої місця у нашому віртуальному автобусі (діти сідають на місця). А щоб не сумувати в дорозі, ми взяли з собою книгу. Тож давайте відкриємо її та прочитаємо розповідь «Твої помічники на дорозі», «Дорожні історії».
      Мозковий штурм 
- То що є помічником на дорозі?
- Які правила переходу дороги ви знаєте?
- Що заважало дітям дотримуватися Правил дорожнього руху?
- Які Правила дорожнього руху вони порушили?
- До яких наслідків це призвело?
- Що ви можете їм порадити?
     Руханка «Ураган»
Хід вправи.
     Учні сидять по колу, а вчитель залишається стояти у центрі. Він пропонує помінятися місцями всім, хто має певну спільну ознаку (любить математику, має сірі очі, народився влітку тощо). При цьому, якщо учень має названі ознаки, він повинен помінятись місцем з іншим учнем, який теж має ці ознаки. Той, хто в центрі кола, називає тільки ту ознаку, яку він на цей час має. Кожен учасник, міняючись місцями, повинен зайняти чиєсь місце. Учитель сідає на місце одного із учнів. Той, хто залишився без стільця, стає в центрі кола. Якщо учень довго залишається стояти, він може сказати: «Ураган»,  і тоді всі без винятку встають і міняються місцями.
      Робота в групах
      А  зараз сформуйте групи за однаковими зображеннями на зворотньому боці вашого квитка.
      Підійдіть до столу із зображенням дорожнього знаку, який відповідає малюнку на вашому квитку. Відкрийте конверт із завданням та виконайте його.
Група 1. Доріжка для пішоходів
Завдання: згадати правила для пішоходів (як треба рухатися тротуаром, уздовж шосе, які є пішохідні переходи, як переходити дорогу на регульованому і нерегульованому перехресті, в умовах обмеженої оглядовості). Намалювати дорожні знаки, які позначають  пішохідні переходи.
Група 2. Доріжка для велосипедистів
Завдання: згадати правила для велосипедистів (де можна кататися на велосипеді до 14 років, як переїхати на інший бік дороги, як обладнати велосипед). Намалювати велосипедиста у відповідному одязі.
Група 3. Місце зупинки автобуса
Завдання: згадати правила для пасажирів ( як треба чекати транспорт на зупинці, як заходити у транспорт, як готуватися до виходу з нього, кому треба поступатися місцем у громадському транспорті). Намалювати, якими знаками позначають зупинки громадського транспорту.
      Методичний коментар
      Після виконання завдання кожна із груп презентує його для решти груп.
      Повідомлення вчителя
      Автотранспорт вулицями рухається з великою швидкістю. Ситуація може змінюватись блискавично, і тому під час переходу вулиці необхідно постійно й уважно за нею спостерігати. Переважаюча кількість нещасних випадків з пішоходами, пасажирами трапляється саме тоді, коли вони поспішають, хвилюються, біжать. Вулиця оманлива: в цю хвилину немає жодного транспортного засобу, а через секунду він може непомітно виїхати з провулку чи з-за повороту.     
      Перехід вулиці - це лише 10-20 секунд, і тому варто на цей час припинити розмови й уважно спостерігати за проїжджою частиною. Переходити дорогу треба тільки в місцях, спеціально відведених для цього, - це є пішохідні переходи.
      У містах пішохідні переходи  обладнані світлофором. Вони застосовуються для регулювання руху у певних напрямках.
      У перекладі з грецької мови слово «світлофор» означає «той, що несе світло». Перший вуличний світлофор з’явився у Лондоні у 1868 році. Винайшов його англійський інженер Нейт. Перший світлофор був механічним: кольорові сигнали змінював черговий поліцейський, який стояв поруч. Перш ніж увести  світлофор у дію, в газетах Лондона були докладно описані правила дорожнього руху, з яких люди дізналися, що означає червоний колір, а що – зелений. Жовтого сигналу тоді не було взагалі. 
      У нашій країні світлофор з’явився у 1924 році.
      Інколи світлофор виходить з ладу, тоді рухом керує регулювальник.
Регулюва́льник — працівник поліції, військової інспекції безпеки дорожнього руху, який має відповідне посвідчення та екіпіровку (формений одяг або розпізнавальний знак, нарукавна пов'язка, жезл, диск з червоним сигналом чи світлоповертачем, червоний ліхтар або прапорець) і регулює дорожній рух.
Сигнали регулювальника мають перевагу перед сигналами світлофорів та вимогами дорожніх знаків пріоритету і є обов'язковими для виконання.
Водії та пішоходи повинні виконувати додаткові вимоги регулювальника, навіть якщо вони суперечать сигналам світлофорів, вимогам дорожніх знаків і розмітки.
Сигна́ли регулюва́льника — положення його корпуса, а також жести руками, в тому числі з жезлом або диском з червоним світлоповертачем, які мають такі значення:
а) руки витягнуті в сторони, опущені або права рука зігнута перед грудьми: з лівого і правого боків — дозволено рух трамвая прямо, нерейковим транспортним засобам — прямо і праворуч; пішоходам дозволено переходити проїзну частину за спиною та перед грудьми регулювальника; з боку грудей і спини — рух усіх транспортних засобів і пішоходів заборонено;
б) права рука витягнута вперед: з лівого боку — дозволено рух трамвая ліворуч, нерейковим транспортним засобам — у всіх напрямках; пішоходам дозволено переходити проїзну частину за спиною регулювальника; з боку грудей — усім транспортним засобам дозволено рух лише праворуч; з правого боку та спини — рух усіх транспортних засобів заборонено; пішоходам дозволено переходити проїзну частину за спиною регулювальника;
в) рука піднята вгору: рух усіх транспортних засобів і пішоходів заборонено в усіх напрямках.
      Жезл використовується тільки працівниками підрозділів Державтоінспекції та військової інспекції безпеки дорожнього руху.
      Для привертання уваги учасників дорожнього руху використовується сигнал, поданий свистком. Регулювальник може подавати інші сигнали, зрозумілі водіям і пішоходам.
      Вправа «Автобус знань»
      На початку заняття ми всі  сіли в «Автобус знань». Минув  час. Дуже хотілося б дізнатися: чи справдилися ваші очікування від уроку? Якщо так, перемістіть свій стікер на карту нашої країни і позначте те місто, яке б ви хотіли відвідати.
      Методичний коментар
       Учні виходять до плакату з автобусом. Знімають стікери, обдумують свою відповідь, а тоді по черзі говорять і прикріплюють стікери на карту.

ІІІ. Заключна частина
       Прикінцеве слово
       Отже, ми з вами працювали дуже добре. Я впевнена, що ви будете гарними пішоходами і пасажирами, адже від вашої поведінки, від знання вами правил дорожнього руху залежить ваше життя і життя оточуючих.
       Вправа «Прощання»
      Діти стають у коло, беруться за руки, по черзі промовляють:      
«Я (ім’я)  бажаю собі і всім людям на землі щасливої дороги»

                                       

воскресенье, 20 января 2019 г.

Виховна година у 4 класі на тему: "Рівні права та можливості"

Мета: зорієнтувати дітей на гендерну рівність.
Обладнання: клей; аркуші (А4) із зображенням валіз; картки (книги 2шт), велосипед (2 шт), цукерки (2 шт), танцюристка (2 шт), брюки (2 шт).
Час: 25-30 хвилин.
План роботи
1.     Що таке рівні права та можливості?
2.     Гендерна рівність.
Хід роботи 
І. Організаційний момент
1. Гра Передай по колу посмішку
2. Питання А хто такі діти?
– Діти – це хлопчики та дівчатка, яким ще не виповнилося 18 років.
 Усі права дітей зазначені в книжці, що називають Конвенцією ООН про права дитини. Отже, діти перетворюються на дорослих у віці 18 років, проте володіють правами з самого народження. Якими є це найважливіші права?
         Це право на:
-         отримання імені;
-         любов та піклування батьків;
-         достатнє та здорове харчування;
-         відпочинок і дозвілля;
-         медичну допомогу.
Усі діти також мають рівні права.

ІІ. Основна частина
1.     Вправа Які хлопчики? Які дівчатка?
Вчитель. Визначимо, якими бувають хлопчики та дівчатка.
Наприклад, дівчатка:
-         вродливі;
-         ласкаві;
-         веселі;
-         охайні…
Наприклад, хлопчики:
-         сильні;
-         сміливі;
-         добрі;
-         розумні.
Проблемне запитання. А якщо поміняти місцями хлопців та дівчаток, чи можуть хлопці бути вродливими? (Підведіть руку, ті хлопчики, хто вважає себе вродливим; ласкавим; веселим; охайним…).
         Чи можуть дівчата бути добрими, сильними, сміливими, розумними?.. (Дівчатка, підведіть руку, якщо ви себе такими вважаєте.)
         Отже, дівчатка і хлопчики можуть мати однакові якості.
       Чи ви знаєте, що таке правило (норма)? (Мозковий штурм)
Правило – це те, що встановлено та придумано людьми, те, що потрібно виконувати. Які правила ми знаємо? (Мозковий штурм)
       Продовжіть за мною речення.
1)    Дівчинка носить бантики, а хлопчик – … (краватку або кепку).
2)    Хлопчик грається з машинками, а дівчинка – … (ляльками).
3)    Дівчинка не повинна забруднюватися, а хлопчик – …(плакати).
       Хто це придумав? Чи схоже це на правила? Отже, правила, які вже існують у нашому житті, прийняті більшістю людей і стосуються дівчаток та хлопців (жінок, чоловіків), називаються складним словом “гендер”. Вважаю, що дівчата часто чули : “поводься, як дівчинка”, а хлопці: “справжні чоловіки повинні захищати жінок та заробляти гроші”. Нас з дитинства навчають поводитися так, як прийнято у суспільстві. Але чи означає це, що дівчинка, яка захистила подругу від нахабної поведінки сусіда і поводилася хоробро як хлопець, не отримає морозива від мами? Або хлопчика, якому подобається носити довге волосся і пекти тістечка, буде покарано за його дії, і він також не отримає морозива від батьків? Звісно ж, ні! Усі діти мають рівні права та можливості і можуть поводитися так, як їм подобається, як їм зручно. Головне, щоб їх поведінка не зашкодила іншим.
2.     Вправа Я хороший (а)
Мета: закріпити позитивний настрій учасників.
Діти по черзі промовляють фразу Я хороший (а), і після цих слів усі діти роблять три оплески. Наприкінці вправи всі разом повторюють фразу та аплодують.
       А хто повинен бути хорошим – дівчинка чи хлопець?
Усі діти мають різні смаки, різні уподобання, але бути хорошими можуть усі, якщо, звісно, захочуть. І дівчатка, і хлопці мають однакові права та можливості.
       Скажіть, а хто буде кращим кухарем – жінка чи чоловік? (“Мозковий штурм”). Існують різні думки щодо цього, проте добрим кухарем може бути як жінка, так і чоловік, тому що приготування смачних страв залежить тільки від здобутого досвіду на кухні та бажання людини готувати.
3.     Творче завдання
Дітям роздають аркуші з малюнком двох валіз (одна валіза – для хлопчика, друга – для дівчинки) та маленькі картки із символічним зображенням деяких речей. Вчитель пропонує вклеїти у валізи хлопчика та дівчинки те, чим у вільний час (або взагалі) може дозволити собі займатися дівчинка та хлопець (мається на увазі дія, наприклад: їсти цукерки, одягати брюки, танцювати в балеті тощо).




ІІІ. Підбиття підсумків