Тема. Це наше і це твоє
Мета. Доповнити і поглибити знання дітей про рідну землю, формувати уявлення про Україну як незалежну державу з
давньою історією та багатою культурою; розвивати в учнів творче мислення, уяву,
пізнавальні інтереси; виховувати повагу та любов до Вітчизни – України, її
символів, обрядів і традицій.
Обладнання: карта України, державна символіка – Прапор, Герб, Гімн, запис пісні про
Україну, малюнки, на яких зображені різні краєвиди України, відеоматеріали,
мультимедійна презентація.
Хід уроку
Епіграф до
уроку
В серці кожної людини
Місце є для Батьківщини
А у мене і в родини
Живе в серці Україна!
І. Організація класу
1. Привітання
Ось перший
дзвоник гучно вам лунає,
Це школа щиро
кожному бажає
Навчатись із
натхненням, із любов’ю,
І бути всім
родиною одною.
2. Вступне слово вчителя
– Дорогі діти! Сьогодні
ви були учасниками урочистого свята Першого дзвоника, на якому почули багато
привітань і побажань, я також приєднуюсь до цих привітань і рада вас вітати у
цьому затишному, світлому класі з початком нового навчального року! Хочу
побажати вам цікавих подорожей по Країні Знань, міцного здоров'я, впевнено
крокуйте прекрасною Країною дитинства, разом з батьками відкривайте все нове і
цікаве, робіть цікаві відкритті, кожного дня дізнавайтеся нове і ніколи не
зупиняйтеся на досягнутому. Завжди рушайте тільки вперед.
ІІ. Мотивація
навчальної діяльності учнів
1. Створення проблемної ситуації. Вправа “Запрошення”
Учитель дістає з конверта запрошення на День народження.
Учень або учениця читає:
“Доброго дня, дорогі третьокласники!
Я рада, що ви частинка мене, що гарно навчаєтесь.
Я не уявляю свого свята без вас, ваших друзів і батьків.
Саме тому запрошую вас на свій 25 День народження.”
– А хто запрошує Вас на свято? Кому зовсім недавно виповнилося 25
років?(Нашій державі - Україні). На сьогоднішньому уроці, ми з вами потрапимо
на свято нашої держави, дізнаємося, за що варто її любити, які великі
досягнення мають наші земляки. Тема уроку: “Це наше і це твоє”.
2. Декламування віршів про Україну
Оця земля, це небо, ці стежини.
Поля безкрайні, річенька в гаю,
Усе – моє, все зветься – Україна.
Її – всім серцем рідну я люблю!
Шумливий ліс, Дніпра зелені кручі,
Говерла, що знялась за небокрай.
Ці люди – роботящі і співучі,
Це все моє – це наш славетний край.
Земля, омита кров’ю, буде завше
Боротись за святе і за своє.
І Схід, і Захід – все це рідне, наше.
Усе її багатство – це твоє!
ІІІ. Основна частина
1. Вправа “Подарунок” (побажання для України)
– Про що ми найперше треба подумати коли йдемо
на День народження? (Про подарунок)
– Звичайно, це подарунок! Що ми можемо
подарувати своїй Батьківщині? Це будуть не матеріальні подарунки, а просто
гарні, щирі слова привітань. Свої вітання запишіть на стікерах у вигляді
подарунка або квіточки, і прикріпіть їх на карту України . (Бажаємо
процвітання, миру, добробуту, родючих земель, зелених лісів, повноводних річок,
родючих полів…)
– Давайте уквітчаємо карту подарунками.
– А чи знаєте Ви, що колись карту називали “мапа»? Чи відомо, Вам, таке слово?
– Перша мапа виявляється Наша, адже знайдена на
території України. Увага на екран.
2.Перегляд мультфільму “Мапа”
– Це наше досягнення, і
наша гордість.
– Хто запам’ятав з чого вона виготовлена? (Зі шкіри мамонта)
– Молодці, запам’ятайте
цю інформацію і розкажіть своїм друзям,хай вони знають, скільки таємниць
приховує в собі таємнича і нерозвідана Україна.
3. Розповідь з елементами гри “Вишиванка – генетичний код нації”
– Подарунки ми з вами
вибрали, а що ж ви одягнете на День народження України? (Починає звучати аудіо
запис пісні Дмитра Яремчука “Вишиванка”)
«Я по світу іду в вишиванці
Аж дивуються ген журавлі,
Хай встрічають в веселій багрянці
Україна іде по землі.»
–Такі слова мають
місце у відомій пісні Дмитра Яремчука “Вишиванка”. Вишивана сорочка – це ще одна причина
гордитися нашою Україною. Вишиванка – це генетичний код нашої нації. Ніде немає
таких різнобарвних сорочок, ніде немає таких працьовитих рук, що їх
вишивають.
4. Перегляд мультфільму “Це наше і це твоє.
Знаменита у всьому світі вишивка - наша!”
– А як ви думаєте, де виникла перша вишивка?
– Все вірно “Вишивка – теж наша” .
Увага на
екран.
5. Хвилинка арт-терапії “Вишиванка моєї мрії”. Робота в парах
– Я знаю, що кожен з вас має вдома вишиванку і з радістю чекає нагоди
одягнути її. Зараз я вам пропоную пофантазувати і власноруч створити вишиту
сорочку вашої мрії.
(Діти отримують шаблон вишитої сорочечки і
спробують його прикрасити різноманітними орнаментами та барвистими кольорами).
6. Частування.
Перегляд мультфільму “Це наше і це твоє.
Сіль”
– Яке ж свято без частування, запитаєте Ви?
І будете праві.
– Гостинністю українці славляться на весь світ. Про це говорить не тільки
вміння зустрічати гостей за щедрим столом, а й почуття єдності і
дружелюбності. За стародавнім українським
звичаєм я хочу пригостити вас хлібом сіллю ,щоб
на вашому столі завжди були хліб та сіль.
– Ви вмієте берегти таємниці?
– Виявляється сіль - теж наша!!!
7. Виготовлення “Символу
класу”
– Ми сьогодні у
класі створимо свій оберіг – віночок, який буде нашим символом. Погляньте-но
сюди – це український вінок. І кожна рослинка в нім – то знак:
Волошки сині – символ чистоти,
Колосся в ньому – то мотив багатства,
Колосся в ньому – то мотив багатства,
А маків цвіт – любові й доброти,
Ромашки білі – символ миру й щастя.
Калини листя у вінок вплели,
Щоб про красу ми теж не забували:
Краса обличчя – то не ж назавжди —
Краса душі – оце навіки з нами! (А.Ткаченко)
Щоб про красу ми теж не забували:
Краса обличчя – то не ж назавжди —
Краса душі – оце навіки з нами! (А.Ткаченко)
– Ось який символічний у нас
віночок! Що ж у ньому головне, на ваш погляд?
– Саме так. Краса душі – то найважливіша людська риса, адже народна мудрість каже: добра душа – то повна криниця, а темна душа – криниця пуста.
– Саме так. Краса душі – то найважливіша людська риса, адже народна мудрість каже: добра душа – то повна криниця, а темна душа – криниця пуста.
– Кожен з вас – це невтомне дзвінке
джерельце. Кожен з вас дарує цьому світові і людям навколо часточку добра.
Давайте ми вплетемо у наш віночок стрічечки і побажаємо один одному, усім
українцям та людям світу чогось доброго.
(Учні прикріплюють паперові
кольорові стрічки на символічний вінок. Прикріплюючи стрічку, кожен каже: я
бажаю (кожному з нас/українцям/нашому класу) миру, добра, сонця, любові, щастя
і т. ін.
За умови малої наповнюваності класу доцільно використати вінок з живих квітів та зав'язувати на ньому справжні стрічки).
За умови малої наповнюваності класу доцільно використати вінок з живих квітів та зав'язувати на ньому справжні стрічки).
8. Учні читають вірші про державні символи України
–
Без символів та оберегів важко уявити багатомільйонну українську родину, але ще
важче уявити собі українців без пісень і танців.
– Національна урочиста пісня нашої держави має назву «Гімн України» і виконується на всіх державних святах, лунає перед відкриттям конкурсів та чемпіонатів, звучить у стінах кожної української школи. Але не лише ця пісня характеризує українську націю. Українці, як відомо, співоча нація, і без пісні не проходить жодна подія. Жваві та веселі, журливі та сумні мотиви споконвіку линули у височінь з українських земель.
– Національна урочиста пісня нашої держави має назву «Гімн України» і виконується на всіх державних святах, лунає перед відкриттям конкурсів та чемпіонатів, звучить у стінах кожної української школи. Але не лише ця пісня характеризує українську націю. Українці, як відомо, співоча нація, і без пісні не проходить жодна подія. Жваві та веселі, журливі та сумні мотиви споконвіку линули у височінь з українських земель.
IV. Закріплення набутих знань
1. Кросворд
2. Робота в групах
–
А тепер попрацюємо в групах. Складіть прислів’я із «розсипаних» слів та
поясніть їх зміст.
1-а група
• калини,
України, нема, і, Без, верби. (Без верби і калини нема України.)
• вербиця,
здорова, там, срібліє, Де, водиця. (Де срібліє вербиця, там здорова водиця.)
2-а група
• земля, в,
жмені, і, Рідна, мила. (Рідна земля і в жмені мила.)
• край, життя,
За, рідний, віддай. (За рідний край життя віддай.)
3-я група
• умій, мати,
Батьківщина, неї, постояти, за. (Батьківщина — мати, умій за неї постояти.)
• без, як,
Батьківщини, людина, без, пісні, соловей. (Людина без Батьківщини – як соловей без пісні.)
4- а група
• край,
звичай, Кожний, має, свій. (Кожний край має свій звичай.)
• мила, де,
мати, Та, родила, земля. (Та земля мила, де мати родила.)
V. Підсумок уроку
– Людина народжується на світ і разом із життям отримує в спадок, мабуть,
найбільше і найцінніше багатство – Батьківщину. Її не вибирають за смаком і
бажанням, так само, як і не вибирають собі неньку. Вітчизна, як рідна мати, -
це наша доля.
Звучить пісня Тіни Кароль “Україна – це
ти”
1. Заключне слово
– Наше заняття підбігло до завершення. Я думаю, що в кожному маленькому
серці зародилося світле почуття любові до своєї країни, гордості з того, що всі
ми частинка гордої, величавої, самостійної країни – УКРАЇНИ!
2. Караоке всього класу
(Батьки і діти отримують слова пісні “Україно моя, Україно”)
У краях, що дощами омиті,
Простягнулася наша земля,
Де Карпати лісами покриті,
Де орел понад степом кружля.
Там, де батько Дніпро рукавами
Обіймає поля і сади,
Де віками живемо ми з вами,
І Господь, що нас любить завжди.
Приспів:
Україно, моя
Україно,
Ти в душі і у
серці живеш,
Народила і
доньку, і сина,
Комментариев нет:
Отправить комментарий