воскресенье, 13 ноября 2016 г.

Перший урок в 3 класі "Це наша і це твоє"

Тема. Це наше і це твоє
Мета. Доповнити і поглибити знання дітей про рідну землю, формувати  уявлення про Україну як незалежну державу з давньою історією та багатою культурою; розвивати в учнів творче мислення, уяву, пізнавальні інтереси; виховувати повагу та любов до Вітчизни – України, її символів, обрядів і традицій.
Обладнання: карта України, державна символіка – Прапор, Герб, Гімн, запис пісні про Україну, малюнки, на яких зображені різні краєвиди України, відеоматеріали, мультимедійна презентація.

Хід уроку

Епіграф до уроку
             В серці кожної людини
             Місце є для Батьківщини
             А у мене і в родини
             Живе в серці Україна!

І. Організація класу
1. Привітання
Ось перший дзвоник гучно вам лунає,
Це школа щиро кожному бажає
Навчатись із натхненням, із любов’ю,
І бути всім родиною одною.

2. Вступне слово вчителя
Дорогі діти! Сьогодні ви були учасниками урочистого свята Першого дзвоника, на якому почули багато привітань і побажань, я також приєднуюсь до цих привітань і рада вас вітати у цьому затишному, світлому класі з початком нового навчального року! Хочу побажати вам цікавих подорожей по Країні Знань, міцного здоров'я, впевнено крокуйте прекрасною Країною дитинства, разом з батьками відкривайте все нове і цікаве, робіть цікаві відкритті, кожного дня дізнавайтеся нове і ніколи не зупиняйтеся на досягнутому. Завжди рушайте тільки вперед.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
1. Створення проблемної ситуації. Вправа Запрошення
Учитель дістає з конверта запрошення на День народження.
Учень або учениця читає:

Доброго дня, дорогі третьокласники!
Я рада, що ви частинка мене, що гарно навчаєтесь.
Я не уявляю свого свята без вас, ваших друзів і батьків.
Саме тому запрошую вас на свій 25 День народження.

– А хто запрошує Вас на свято? Кому зовсім недавно виповнилося 25 років?(Нашій державі - Україні). На сьогоднішньому уроці, ми з вами потрапимо на свято нашої держави, дізнаємося, за що варто її любити, які великі досягнення мають наші земляки. Тема уроку: Це наше і це твоє.

2. Декламування віршів про Україну
Оця земля, це небо, ці стежини.
Поля безкрайні, річенька в гаю,
Усе – моє, все зветься – Україна.
Її – всім серцем рідну я люблю!
Шумливий ліс, Дніпра зелені кручі,
Говерла, що знялась за небокрай.
Ці люди – роботящі і співучі,
Це все моє – це наш славетний край.
    Земля, омита кровю, буде завше
    Боротись за святе і за своє.
    І Схід, і Захід – все це рідне, наше.
    Усе її багатство – це твоє!

ІІІ. Основна частина
1. Вправа Подарунок (побажання для України)
– Про що ми найперше треба подумати коли йдемо на День народження? (Про подарунок)
– Звичайно, це подарунок! Що ми можемо подарувати своїй Батьківщині? Це будуть не матеріальні подарунки, а просто гарні, щирі слова привітань. Свої вітання запишіть на стікерах у вигляді подарунка або квіточки, і прикріпіть їх на карту України . (Бажаємо процвітання, миру, добробуту, родючих земель, зелених лісів, повноводних річок, родючих полів…)
– Давайте уквітчаємо карту подарунками.
– А чи знаєте Ви, що колись карту називали мапа»? Чи відомо, Вам, таке слово?
– Перша мапа виявляється Наша, адже знайдена на території України. Увага на екран.

2.Перегляд мультфільму Мапа
Це наше досягнення, і наша гордість.
Хто запам’ятав з  чого вона виготовлена? (Зі шкіри мамонта)
Молодці, запам’ятайте цю інформацію і розкажіть своїм друзям,хай вони знають, скільки таємниць приховує в собі таємнича і нерозвідана Україна.

3. Розповідь з елементами гри Вишиванка – генетичний код нації
Подарунки ми з вами вибрали, а що ж ви одягнете на День народження України? (Починає звучати аудіо запис пісні Дмитра  Яремчука  Вишиванка)
«Я по світу іду в вишиванці
Аж дивуються ген журавлі,
Хай встрічають в веселій багрянці
Україна іде по землі.»
Такі слова мають місце у відомій пісні Дмитра Яремчука “Вишиванка”.  Вишивана сорочка – це ще одна причина гордитися нашою Україною. Вишиванка – це генетичний код нашої нації. Ніде немає таких різнобарвних сорочок, ніде немає таких працьовитих рук, що їх вишивають.  

4. Перегляд мультфільму Це наше і це твоє. Знаменита у всьому світі вишивка - наша!
– А як ви думаєте, де виникла перша вишивка?
– Все вірно Вишивка – теж наша .
Увага на екран.
        
5. Хвилинка арт-терапії Вишиванка моєї мрії. Робота в парах
– Я знаю, що кожен з вас має вдома вишиванку і з радістю чекає нагоди одягнути її. Зараз я вам пропоную пофантазувати і власноруч створити вишиту сорочку вашої мрії.
 (Діти отримують шаблон вишитої сорочечки і спробують його прикрасити різноманітними орнаментами та барвистими кольорами).

6.  Частування. Перегляд мультфільму Це наше і це твоє. Сіль
– Яке ж свято без частування, запитаєте Ви?  І будете праві.
– Гостинністю українці славляться на весь світ. Про це говорить не тільки вміння зустрічати гостей за щедрим столом, а й почуття єдності і дружелюбності.  За стародавнім українським звичаєм я хочу пригостити вас хлібом сіллю ,щоб  на вашому столі завжди були хліб та сіль.
– Ви вмієте берегти таємниці?
– Виявляється сіль - теж наша!!!

7.     Виготовлення Символу класу
– Ми сьогодні у класі створимо свій оберіг – віночок, який буде нашим символом. Погляньте-но сюди – це український вінок. І кожна рослинка в нім – то знак:
Волошки сині – символ чистоти, 
Колосся в ньому – то мотив багатства,

А маків цвіт – любові й доброти,
Ромашки білі – символ миру й щастя.
Калини листя у вінок вплели,
Щоб про красу ми теж не забували:
Краса обличчя – то не ж назавжди —
 
Краса душі – оце навіки з нами!
 (А.Ткаченко)

          – Ось який символічний у нас віночок! Що ж у ньому головне, на ваш погляд?
         – Саме так. Краса душі – то найважливіша людська риса, адже народна мудрість каже: добра душа – то повна криниця, а темна душа – криниця пуста.
         – Кожен з вас – це невтомне дзвінке джерельце. Кожен з вас дарує цьому світові і людям навколо часточку добра. Давайте ми вплетемо у наш віночок стрічечки і побажаємо один одному, усім українцям та людям світу чогось доброго.
(Учні прикріплюють паперові кольорові стрічки на символічний вінок. Прикріплюючи стрічку, кожен каже: я бажаю (кожному з нас/українцям/нашому класу) миру, добра, сонця, любові, щастя і т. ін. 
За умови малої наповнюваності класу доцільно використати вінок з живих квітів та зав'язувати на ньому справжні стрічки).

8. Учні читають вірші про державні символи України
         – Без символів та оберегів важко уявити багатомільйонну українську родину, але ще важче уявити собі українців без пісень і танців.
        
Національна урочиста пісня нашої держави має назву «Гімн України» і виконується на всіх державних святах, лунає перед відкриттям конкурсів та чемпіонатів, звучить у стінах кожної української школи. Але не лише ця пісня характеризує українську націю. Українці, як відомо, співоча нація, і без пісні не проходить жодна подія. Жваві та веселі, журливі та сумні мотиви споконвіку линули у височінь з українських земель.

IV. Закріплення набутих знань
1. Кросворд










2. Робота в групах
         – А тепер попрацюємо в групах. Складіть прислів’я із «розсипаних» слів та поясніть їх зміст.
1-а група
• калини, України, нема, і, Без, верби. (Без верби і калини нема України.)
• вербиця, здорова, там, срібліє, Де, водиця. (Де срібліє вербиця, там здорова водиця.)
2-а група
• земля, в, жмені, і, Рідна, мила. (Рідна земля і в жмені мила.)
• край, життя, За, рідний, віддай. (За рідний край життя віддай.)
3-я група
• умій, мати, Батьківщина, неї, постояти, за. (Батьківщина — мати, умій за неї постояти.)
• без, як, Батьківщини, людина, без, пісні, соловей. (Людина без Батьківщини  – як соловей без пісні.)
4- а група
• край, звичай, Кожний, має, свій. (Кожний край має свій звичай.)
• мила, де, мати, Та, родила, земля. (Та земля мила, де мати родила.)

V. Підсумок уроку
– Людина народжується на світ і разом із життям отримує в спадок, мабуть, найбільше і найцінніше багатство – Батьківщину. Її не вибирають за смаком і бажанням, так само, як і не вибирають собі неньку. Вітчизна, як рідна мати, - це наша доля.
Звучить пісня Тіни Кароль Україна – це ти
1. Заключне слово
– Наше заняття підбігло до завершення. Я думаю, що в кожному маленькому серці зародилося світле почуття любові до своєї країни, гордості з того, що всі ми частинка гордої, величавої, самостійної країни – УКРАЇНИ!

2. Караоке всього класу
(Батьки і діти отримують слова пісні Україно моя, Україно)
У краях, що дощами омиті,
Простягнулася наша земля,
Де Карпати лісами покриті,
Де орел понад степом кружля.
Там, де батько Дніпро рукавами
Обіймає поля і сади,
Де віками живемо ми з вами,
І Господь, що нас любить завжди.
Приспів:
Україно, моя Україно,
Ти в душі і у серці живеш,
Народила і доньку, і сина,
В майбуття за собою ведеш.





Візитка вчителя початкових класів Мамчур Т.П.

Відділ освіти Криворізької райдержадміністрації
Радушненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Тетяна Петрівна Мамчур

вчитель початкових класів
Радушненської ЗОШ

   Дата народження:  18 жовтня 1965 року
  Освіта: середня спеціальна, у 1986 році закінчила Ржищівське педагогічне училище за спеціальністю "Викладання в початкових класах загальноосвітньої школи".
   З 1992 року працюю в Радушненській ЗОШ.
  У 1993 році присвоєно категорію "спеціаліст".
  У 2009 році присвоєно педагогічне звання старший вчитель, нагороджена грамотою райво.

Професійне кредо:
"Даруй себе дітям і пам’ятай: кожен учень - неповторний".
Працюю над проблемою:
"Розвиток критичного мислення як основа формування активності, впевненості, самореалізації особистості у реаліях сучасного життя"

Реалізація проблеми здійснюється в процесі впровадження творчих підходів та елементів інноваційних технологій, спеціального підбору навчального матеріалу відповідного рівня складності і практичної спрямованості, створення проблемних ситуацій на уроці з метою розвитку критичного мислення учнів.
У 2014 році упорядкувала практикоорієнтовний посібник для вчителів початкових класів 
Система вправ для удосконалення техніки читання.